sobota, 23 kwietnia 2011

Festiwal Uwaga Okupacja w Klubie Podróżnik

Festiwal Uwaga Okupacja w Klubie Podróżnik

Wydarzenia

W ramach Festiwalu Uwaga Okupacja zapraszamy na wieczór w Klubie Podróżnik.

Będzie można u nas obejrzeć i podyskutować na tematy nurtujące wielu Polaków. Zapraszamy na Film Mariusza Pilisa i Marcina Mamonia pt. "Zapach Raju"

Zapach raju

Realizatorzy zabierają widzów w fascynującą wyprawę do Pakistanu, Afganistanu, Czeczenii, Iraku i Kataru. Ten swoisty film drogi ukazuje zachodzące w świecie przemiany z punktu widzenia ludzi wychowanych i
głęboko tkwiących w kulturze islamu.

Dzięki dokumentowi możemy przekonać się, czy także codzienność jego bohaterów zmienia się, oraz w jaki sposób muzułmanie postrzegają dzisiaj samych siebie po tragedii 11.09.2001 r. Dowiadujemy się także, jak tradycjonaliści czy wspólnoty feudalne przyswajają nowoczesne trendy płynące z Zachodu. Autorzy filmu starają się ponadto ocenić i przewidzieć, czy islam i Zachód nieuchronnie zmierzają do konfliktu.

Mieliśmy juz okazję gościć film Mariusza Pilisa i Doriana Stera "Exit Afghanistan", z tym większą uwagą pochylamy się nad tym dokumentem.





Uwaga - Okupacja! Na co uwaga?!

Uwaga - Okupacja! Na co uwaga?! Na politykę? Na propagandę? Polskich żołnierzy w Iraku? Zwyczajnych ludzi, którzy żyjąc tam cierpią pod jarzmem kogoś, kto przybył do nich… skąd? Z Polski, z niemal całej Europy... Może nie w tym rzecz, by spoglądać na problem okupacji z perspektywy wielkiej polityki, lecz by spojrzeć na nią oczami ludzi dla których jest ona codziennością. Festiwal Attention- Occupation (Uwaga – Okupacja) proponuję analizę problemu okupacji z perspektywy pierwszoosobowej - oczami zwyczajnych ludzi – by zaczynając od nich starać się zrozumieć, czym tak naprawdę jest Okupacja?

Fakt, że wojska okupujące Palestynę, Irak, Czeczenię, Tybet, Afrykę są obecne w sposób fizyczny, polityczny, ekonomiczny, czy kulturowy wydaje się nam odległy. Często sami nie jesteśmy w stanie nadążyć za zasadami, którymi rządzi się nasza własna ekonomia i polityka. Dlaczego zatem racje ekonomiczne/polityczne miałyby być dla nas przekonujące, skoro nawet nie są jasne?

Każdy okupant stara się odwrócić uwagę obserwatorów, usprawiedliwiając i uzasadniając ją na rozmaite sposoby, stosując różnego rodzaju kamuflaże. Pomimo „wymówek” okupacja ma jednak podobny charakter. Pragniemy zmierzyć się z tym wspólnym wymiarem okupacji. Nie proponujemy gotowych odpowiedzi – pytamy:

Czym jest OKUPACJA?

Naszym celem nie jest drobiazgowa analiza zjawiska okupacji. Zamierzamy jedynie zmienić podmiot perspektywy. Chcemy by nie była nim polityka, rząd, wielkie finansowe korporacje; lecz my sami, którzy poprzez NASZE małe decyzje mamy wpływ nie tylko na NASZE najbliższe otoczenie, lecz na cały świat. Taki wpływ jest trudny do zaakceptowania.

„Irak – ponad milion zabitych cywilów (dane z 2007 roku).”

W jaki sposób możemy to zmienić? Poszukajmy rozwiązań. Ale nim znajdziemy odpowiedzi - nie tak prędko - zadajmy sobie najpierw pytanie:

Czym jest OKUPACJA?

Attention: Occupation - Film Festival, jest jednodniowym festiwalem filmowym. W całej Polsce, 26 kwietnia, o tej samej porze, w kilkunastu miastach odbędą się projekcje filmów, których tematyka związana jest z okupacją oraz aktualną sytuacją w rejonach okupowanych, takich jak m.in. Tybet, Palestyna, Irak, Afganistan i Czeczenia. Naszym celem jest analiza tego zjawiska, wywołanie dyskusji oraz edukacja dotycząca istniejących konfliktów, mechanizmów jakie nimi rządzą i efektów jakie wywierają na lokalne społeczności i społeczeństwo.

http://www.uwagaokupacja.pl/

czwartek, 21 kwietnia 2011

Wiosenne Święta

Świat jest jak otwarta księga, kto nie podróżuje ten czyta tylko pierwszą stronę.
Wielkanoc jest dla nas czasem rodzinnych spotkań, ale zapewne ciekawi Was jak obchodzi się te święta w innych częściach świata. Klub Podróżnik od ponad dwóch lat stara się Wam ten świat przybliżyć. W świecie zagonionym mało zostało czasu na realizowanie pasji, a szczególnie pasji podróżowania.
Życząc Wam Światowych Świąt nie mamy na myśli globalizacyjnego aspektu dzisiejszej cywilizacji a raczej szerokiego, wszechstronnego spojrzenia. Aby świat, który, zapewne niebawem, będzie się wam przewijał pod nogami i przed oczami, zauroczył Was, poruszył Was, uradował was i abyście z powagą ale i uśmiechem, bez strachu i bez bagażu nietolerancji, który niestety zakorzenił się w naszych polskich obyczajach podróżowali i nie przestawali się dziwić... A potem wróćcie do nas, do Klubu i opowiedzcie o tym co Was poruszyło, i dzielcie się światem z innymi w pokoju, tak jak będziemy to czynić przy świątecznym stole z naszymi bliskimi. Pamiętajcie, jeśli tylko się choć trochę otworzymy to wszyscy na świecie będą naszymi bliskimi.
Pokoju i Spokoju wszystkim i pokropcie się w lany poniedziałek na znak święta wody :P




poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Droga Przez Indochiny - wyprawa niepełnosprawnych do Azji Pd-Wsch




Wielu z Was podróżuje, z aparatem, kamerą, notatnikiem czy komputerem. Oglądacie świat, przezywacie przygody. Cieszycie się wyprawami i czujecie zmęczenie wieloma problemami w podróży.

Obok nas żyje wielu niepełnosprawnych, których marzenia nie są mniejsze od waszych, też chcą podróżować i poznawać świat. Niepełnosprawność bywa jednak przeszkodą, ale nie jest nią zawsze... Są tacy, którzy pomimo swoich niedoborów biorą świat w swoje ręce. Mają oni nasz szacunek i nasze wsparcie, pełne wsparcie.

Gratulacje, trzymamy za was kciuki i będziemy śledzić waszą podróż, mamy nadzieję Was gościć w naszych progach z niesamowitymi opowieściami.

O wyprawie pisze Józefina Bal tymi słowy:

"W 2009 roku zostałam zabrana na wyprawę do Indochin przez niewidomego profesora chemii, naszego sąsiada Żoliborza, Pana Witolda Kondrackiego. Przejechaliśmy trasę z Bangkoku, przez Kambodżę do Wietnamu, skąd udaliśmy się na parę dni do Vientianne. Podczas wyprawy miałam okazję wysłuchać opowieści z wielu wypraw Pana Witolda po całym świecie. Pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, w pierwszą swoją podróż, wybrał się już jako niewidomy do Indii, lądem(przez Rosję, Azerbejdżan, Iran i Pakistan). W samej Azji Południowej był około dwudziestu razy. Na jesieni poprzedniego roku wymyśliliśmy zabranie w taką wyprawę kilka osób niepełnosprawnych. Pomysł zainteresował Piotra Pawłowskiego i „Integracja” zamieściła artykuł o Panu Witoldzie – „Co Pan widzi w tych Indochinach?”. Został tam podany numer kontaktowy, pod który mogą dzwonić osoby chętne do udziału w wyjeździe. W taki sposób zgłosił się do nas Krzysztof Paterka, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy, oraz rekordzista świata w pływaniu. Reprezentował grupę niepełnosprawnych pływaków, którzy chcieli wziąć udział w wyprawie. I tak związała się grupa:
- szef wyprawy: Prof. Witold Kondracki
- pływacy, paraolimpijczycy: Karolina Hamer, Anna Omielan, Krzysztof Paterka, Tomasz Rosik;
- działaczka na rzecz studentów z niepełnosprawnościami – Anna Rutz;
- w roli pomocników: dr Anna Sulikowska-Rowińska, Józefina Bal, Joanna Olczak;

Wyprawa pokazuje, że młodzi niepełnosprawni mogą mieć marzenia i je spełniać. Stąd zrodziła się potrzeba udokumentowania tego wyjazdu.
Planujemy przybyć do Bangkoku na urodziny królowej, tj. 12 sierpnia tego roku, dalej pojechać do Kambodży: m.in. zwiedzić Angkor, Pola Śmierci, oraz więzienie S21. Dalej pojechać do Laosu, gdzie zwiedzić Wientian, Van Wien, Luang Prabang. Dalej wrócić Mekongiem do Tajlandii w której chcemy pojechać do Chiang Mai, nad rzekę Kwai. Pomysłów co do konkretnych atrakcji mamy wiele, i postanowiliśmy podejmować szczegółowe decyzje na miejscu, gdyż może okazać się, że czekają na nas inne przygody. Wyjazd to prawdziwa podróż z plecakami przez drogi Azji, dlatego naszą przygodę nazwaliśmy „Droga przez Indochiny”. "



więcej znajdziecie tutaj: http://www.facebook.com/pages/Droga-przez-Indochiny/193034344064958

Open Slide Show 2.2 - Kaukaz i Indie :)

W Poniedziałek o 19:00 na OSS zapowiedzieli się podróżnicy z opowieściami o Indiach i Kaukazie. Zapraszamy



szczegóły tu: http://klubpodroznik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=185:we-want-you-oss-sezon-2&catid=49:wydarzenia&Itemid=113

środa, 13 kwietnia 2011

Chiński wieczór w Klubie

W Środę, 20 kwietnia zapraszamy na wieczór Chiński.


Będzie to pouczające spotkanie z historią, kulturą, językiem i kulinariami kraju, który nie pozostaje i nie pozostanie bez wpływu na świat i nasze codzienne życie.

Poza podróżami po niesamowitej przestrzeni Chin zapraszamy na lekcję poglądową języka chińskiego w dialekcie mandaryńskim. Nauczymy się kilku podstawowych zwrotów co mamy nadzieję zachęci was do kontynuacji.

Klub Podróżnik, wraz ze szkołą języka Chińskiego Henhao, tym samym ogłasza pierwszy klubowy kurs dla Backpackerów - "Komunikujemy się w podróży"





CHIŃSKI w podróży.

Jedziesz w najbliższej przyszłości do Chin i chciałbyś nauczyć się podstawowych zwrotów po chińsku? Chciałbyś wiedzieć jak zamówić jedzenie, jak kupić bilety na pociąg albo po prostu odnaleźć drogę do hostelu? Zapisz się na kurs, który da Ci językowe podstawy i sprawi, że nabierzesz pewności w kontaktach z chińczykami. Niezbędne minimum poznasz w ciągu 10 tygodniowego kursu. Zajęcia raz w tygodniu po 2 godziny lekcyjne. Zapraszają Klubokawiarnia Podróżnik oraz HENHAO Akademia Języka Chińskiego.

Opłata za kurs „CHIŃSKI w podróży” (20 godzin lekcyjnych po 45 min.) = 540,00 zł brutto.

sobota, 9 kwietnia 2011

Termin
14 kwietnia · 19:00 - 22:00
Lokalizacja
Klub I Kawiarnia PODRÓŻNIK
ul. Felińskiego 37
Warszawa



Zapraszamy na wieczór marokański w Klubie Podróżnik.
Wraz z Martinitours organizujemy spotkanie poświęcone magicznemu Maroku.
Nie tylko slajdy ale bliższe zapoznanie się z kulturą Maroka będzie naszym udziałem.

Program:
1. Parzenie herbaty + muzyka
2. Zdjęcia i komentarz "Maroko od wschodu do zachodu"
3. Prezentacja i poczęstunek specjałów: pasta harissa, pasta amlou, itp.
4. Marokańskie rękodzieło - kilimy, wyroby ze skóry - zdjęcia + przykłady.
5. Maroko w literaturze i filmie (zdjęcia + książki i filmy)
6. Prezentacja zdjęć Przemysław Sytek
7. film Perły ziemi: Maroko
8. Wolna dyskusja i pytania.



Zapraszamy serdecznie od 19:00

Open Slide Show 2.1


Open Slide Show 2.1 - czyli nasz autorski program dla Podróżników.

OSS sezon Drugi edycja Pierwsza :)

Każdy z Was podróżuje, zresztą w dzisiejszych czasach mało osób tego nie czyni. Większość z Was dokumentalizuje swoje podróże: zdjęcia, filmy, nagrania, blogi, pamiątki. Spora część z Was opowiada o swoich podróżach rodzinie, przyjaciołom, znajomym. Jest też grono bardziej otwartych, chętnych do opowiadania obcym o swoich podróż...ach, choćby poprzez blogi, internetowe galerie zdjęć czy serwisy w typie YouTube'a. Jest w końcu elita podróżników, których my nazywamy "Pozytywnie Zakręconych Ekshibicjonistów", to do Was kierujemy pomysł na Open Slide Show.

OSS - to sposób na pochwalenie się swoimi podróżami w szerszy i bezpośredni sposób przed drapieżnym, krytycznym ale głodnym waszych opowieści gronem podróżników i miłośników podróży. Ich doświadczenia są niezbadane, jedni wiele podróżowali, inni doskonale radzą sobie z fotografią, inni w każdym spojrzeniu dostrzegają kolejne ujęcia do filmów, jeszcze inni piszą, jeszcze inni czytają, jeszcze inni zawodowo trudnią się podróżowaniem, kolejni nie maja tych doświadczeń lecz mają setki, tysiące innych. Ta, pozornie, masa ludzka będzie dla naszych konkursowiczów Jury, Komisją Akademików, Gronem Sędziowskim, Lożą Szyderców, Klaką lub najczystszą krytyką... Będzie też Jury profesjonalistów, ich zdanie choć może okazać się kluczowe, będzie podlegało drastycznemu wpływowi całej widowni.



W czym zatem rzecz:

Zostań Travel-Ekshibicjonistą, pochwal się przed innymi.

Przygotuj materiały, którymi chcesz się pochwalić.
Przygotuj wystąpienie nie krótsze niż 15 min, nie dłuższe niż 30 min.
Wyślij zgłoszenie e-mailem na adres: oss@klubpodroznik.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. z dopiskiem "Open Slide Show" lub "Podróżnik Ekshibicjonista" ;)

Przygotuj galerię w jakimkolwiek serwisie internetowym w typie picasaweb czy flickr. Podeślij nam link i streszczenie wystąpienia mailem.

UWAGA: Nie przesyłajcie nam zdjęć w mailu, podeślijcie link do galerii w internecie.

Kiedy przejdziesz wstępną kwalifikację zostaniesz zaproszony do klubu z prezentacją. Datę uzgodnimy mailem tak aby najbardziej Tobie i nam pasowało.

Przyjdź do klubu w umówiony Poniedziałek, weź ze sobą zdjęcia, filmy, muzykę, dźwięk, dzieła literackie małe i duże formy - to co przygotowałeś/aś
Miej to wszystko ze sobą na pendivie (zewnętrznej, przenośnej pamięci flash) w ostateczności na płycie CD/DVD

Przedstaw nam wszystkim swoje materiały i opowieści. Rozpocznie się bez wątpienia dyskusja, idea zakłada samoistne powstanie Podróżniczego Klubu Dyskusyjnego.

Dowiesz się czy pokaz, opowieść, prezentacja trafia do odbiorców, jak do nich trafia, co zmienić, co poprawić, z czego zrezygnować, co wdrożyć, czego nie robić i odwrotnie co bezwarunkowo czynić. Posłuchamy zapewne o jakości materiałów. Krytyka będzie, mamy nadzieję, konstruktywna.

To jednak nie koniec. Jeśli Jury uzna prezentację za wystarczająco dobrą, laureaci takich prezentacji uhonorowani będą wieloma nagrodami, laureatów wyłaniamy na koniec każdego kwartału.

Nagrody:

Klub Podróżnik - przekazuje swą przestrzeń dla wygrywającej osoby na pełnometrażową prezentację, oraz Klubową koszulkę.
TVN Meteo - nakręci z pełnometrażowej prezentacji materiał, jak również wywiad z laureatem/tką/tami/tkami

Klub Podróżnik dołoży również wszelkich starań promując laureatów do festiwalu 3 żywioły, do portalu Peron4, do telewizji Travel Channel, do miesięcznika Poznaj Świat.

Potraktujcie to nie tylko jako wyjście do ludzi, a jako możliwą promocję waszej osoby w świecie podróżniczym. Ot, taki Casting na Podróżnika Roku.



Pierwsza edycja ruszyła 16 Lutego 2010 roku i była kontynuowana przez wszystkie kolejne PONIEDZIAŁKI czasem WTORKI do lipca 2010. Od kwietnia rusza nowy sezon OSS.



Zapraszamy



Wymagania techniczne:

Pliki do prezentacji powinny znajdować się w jednym katalogu w nazwie ponumerowane zgodnie z zasadą 001.jpg, 002.jpg, 003.jpg ... 010.jpg, 011.jpg, ..., 121.jpg, 122.jpg, ... 201.jpg itd. Ważne jest to ze względu na kolejność odtwarzana. Podczas prezentacji prelegent ma do dyspozycji pilota przy pomocy którego nawiguje odtwarzanie kolejnych plików. Nie podpinamy waszych laptopów, wszystko odbywa się na naszym sprzęcie.

Można również przygotować prezentację w tzw Power Point'cie, lecz w związku z naszą wielka niechęcią do produktów Microsoft nie obsługujemy najnowszych technologii PPTX. prosimy o przygotowanie prezentacji w ppt abyśmy mogli to odtworzyć z Open Office'a.

Uwaga też na samoodtwarzalne pliki EXE (np Photodex itp) mogą się nie odtworzyć na naszym sprzęcie.

Filmy: jeśli zamierzacie odtwarzać proszę umieścić w odrębnym folderze, istnieje możliwość przeplatania prezentacji zdjęciowej filmami jeśli nie będzie to zbyt częste przeplatanie. Sugerujemy rozdzielać prezentacje fotograficzne od filmowych.

Muzyka i dźwięk: jeśli jest częścią prezentacji należy ją/go zagnieździć w prezentacji (np w PPT) , jeśli ma być tłem prezentacji, należy ją/go zgrać w odrębny folder, lecz wtedy odtwarza się w czasie rzeczywistym i nie ręczymy, że dopasuje się idealnie do prezentacji. Ważne jest też aby zrobić test głośności zgrania dźwięków aby były na jednym poziomie, skoki głośności nie wpływają na dobry odbiór, a czas reakcji człowieka może być niewystarczający aby takich efektów uniknąć regulując głośność manualnie.

Materiały pisane: prosimy nadsyłać do klubu e-mailem. Prezentacja takich materiałów w ramach OSS może nastąpić dopiero po szerszych ustaleniach.

pliki w podstawowych wersjach software'owych
Obrazy -. jpg min. 800x600 max 1920x1080, 4:3 lub 16:9,
Filmy - .avi min. 480x360 max. FullHD, skompresowane popularnymi kodekami DivX, Xvid. Idealna rozdzielczość: 800x600
Muzyka, nagrania, reportaże dźwiękowe - .mp3 min 56 kBitów
Eseje, książki, artykuły - .pdf, .doc, .txt, .rtf, .odt, .pages.

Zawsze sugerujemy mieć kopię zapasową na płycie lub drugim pendrivie.

Jeśli nie wszystko jasne prosimy o kontakt e-mail lub telefoniczny.



NIEDOSTOSOWANIE SIĘ DO WYMAGAŃ FORMALNO-TECHNICZNYCH SPOWODUJE NIEDOPUSZCZENIE MATERIAŁÓW DO PREZENTACJI

środa, 6 kwietnia 2011

Inauguracja Klubu i Campus Australia Expedition 2010

Uff...

Sporo czasu trwało abyśmy się pojawili na nowo. Był strach, że się nie uda, były chwile zwątpienia ale wciąż następował moment determinacji.

No bo w końcu pierwsze miejsce podróżnicze w Warszawie nie może zniknąć, nie po to tyle sił włożyliśmy w jego powstanie.
...
Reaktywacja jak Matrix, Ressurection jak Alien, Powstanie jak Feniks - Już jest :)

8 Kwietnia o godzinie 19:00 zapraszamy na Re-inaugurację Klubu po reinkarnacji. W nowym miejscu, wraz z Hostelem Wilson tworzymy nowa przestrzeń. Mamy nadzieję, że lepszą, ciekawszą i wygodniejszą od poprzedniej. Restart będzie okraszony naszym nowym projektem realizowanym wraz z TVN Meteo. Na antenie tej stacji w Piątki o 20:00 zapraszamy na Telewizyjny Klub Podróżnik. Spotkania z podróżnikami, którzy do klubu zawitali. Zatem wychodzimy poza nasze cztery ściany.

8 Kwietnia program wieczoru będzie następujący:

19:00 - Inauguracyjne nudne, zapewne przydługie przemówienie właściciela. Ale przyjdźcie bo dowiecie się jak to było w okresie pustki...

19:30 - Powitanie gości z Campus Adventure Team, którzy opowiedzą o wyprawie do Australii po najdzikszych i najtrudniejszych bezdrożach kontynentu. Slajdy i opowieści z Australii - Campus Australia Expedition 2010

20:30 - Transmisja na żywo nowego programu "Podróżnik Meteo" na antenie TVN METEO (efekt współpracy TVN Meteo i Klubokawiarni Podróżnik) - Program z Michałem i Agnieszką z Campus Adventure Team

20:50 - Film Campus Australia Expedition 2010 produkcja własna Campus Adventure Club

21:30 - Fotocast Australijski Andrzeja Wnęka.



PAMIĘTAJCIE 8 Kwietnia 2011 godz. 19:00 ul. Felińskiego 37

Zapraszamy - wstęp bezpłatny


Obrazek