wtorek, 5 lipca 2011

Pokaz filmu z wyprawy oraz spotkanie ze zdobywcami Gunnbjorns Fjeld

13 Lipca o 19:00

Klub Podróżnik zaprasza na pokaz filmu z wyprawy oraz spotkanie ze zdobywcami Gunnbjorns Fjeld.
Gośćmi wieczoru będą:
Marek Kamiński, Leszek Cichy i Tomasz Walkiewicz.

W sobotę, 7 czerwca 2008 roku o godzinie 21.42 czasu polskiego, uczestnicy HiFlyer Polar Ice Expedition 2008 zdobyli najwyższy szczyt Arktyki, Gunnbjorns Fjeld (3694 m n.p.m.), zapisując się tym samym w historii alpinistyki jako członkowie pierwszej polskiej wyprawy, która dokonała tego wyczynu.

Na szczyt weszli: Leszek Cichy – kierownik wyprawy, zdobywca Korony Ziemi, w 1980 r. wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego w historii zimowego wejścia na Mount Everest; Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów w jednym sezonie, członek The Explorers Club; Tomasz Walkiewicz, student Uniwersytetu Jagiellońskiego; Mirosław Polowiec(podróżnik, globtroter – przemierzył ponad 65 krajów na większości kontynentów) oraz Ryszard Rusinek (podróżnik, uczestnik wypraw na Cho-Oyu, Kilimanjaro, Chimborazo, Douforspitze).
Gunnbjorns Fjeld udało się zdobyć za drugim podejściem, drogą inną niż trzy dni wcześniej, kiedy próba ataku zakończyła się dramatycznym odwrotem, opisanym przez Marka Kamińskiego trzema słowami: „Dobrze, że żyjemy”.


Klub Podróznik Zaprasza


Gunnbjorns Fjeld wznosi się na wysokość 3694 m n.p.m. Po raz pierwszy została zdobyta 16 sierpnia 1936 r. przez Wagera i Coultardsa, członków brytyjsko - duńskiej ekspedycji. Wraz z Cone i Dome tworzy najwyższy łańcuch górski Gór Watkinsa, ciągnących się wzdłuż wschodniego wybrzeża Grenlandii. Teren ten został dokładnie przebadany dopiero w 2004 r. przez norweską ekspedycję, której uczestnicy dokonali pomiarów pozostałych 10 szczytów znajdujących się w paśmie Gór Watkinsa. Gunnbjorns Fjeld ma postać nunataku: szczytu wznoszącego się nad powierzchnię lodowca. Do tej pory zdobyło ją około 40 osób.
W maju 2004 roku na szczycie stanęła Polka, uczestniczka norweskiej ekspedycji - dr Marzena Kaczmarska, glacjolog, sekretarz naukowy SCAR - Komitetu Naukowego Badań Antarktyki, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, obecnie związana z Norweskim Instytutem Polarnym w Tromso.

HiFlyer Polar Ice Expedition została podzielona na cztery etapy: transport rejsowymi liniami na Islandię, przelot na Grenlandię wynajętym samolotem przystosowanym do lądowania na polu lodowym, kilkudniowa wędrówka do podnóża góry oraz atak szczytowy.

Nakładem Wydawnictwa Pascal – partnera ekspedycji, został wydany album dokumentujący zarówno piękno Grenlandii jak i samą wyprawę.

Film z pierwszej polskiej wyprawy na najwyższy szczyt Arktyki
HiFlyer Polar Ice Expedition 2008

realizacja filmu (montaż i udźwiękowienie)
Andrzej Dziedzic
zdjęcia filmowe
Tomasz Walkiewicz
fotografie:
członkowie wyprawy
Muzyka
Krzysztof Chochłow

uczestnicy wyprawy:
Leszek Cichy
Marek Kamiński
Mirosław Polowiec
Ryszard Rusinek
Tomasz Walkiewicz

UWAGA !!!
Po prezentacji filmu z Grenlandii, Marek Kamiński zaprezentuje swoją najnowszą książkę WYPRAWA !!

WYPRAWA to kolejna książka Marka Kamińskiego, w której próbuje on ukazać drogę do własnego wnętrza, opisując podróże do najbardziej odludnych miejsc naszego globu.
Wyprawa jest drogowskazem – jak nie czuć się samotnie wśród ludzi, którzy nas otaczają, i jak nadać sens życiu, które czasami ten sens traci.
Wyprawa jest książką o podróżowaniu przez życie. Warto się na tę wyprawę zabrać razem z Markiem Kamińskim.

Na miejscu, w klubie, będzie można kupić obie książki: Grenlandia i Wyprawa.

ZAPRASZAMY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz